آشنایی با تکنولوژی تشخیص لبخند

معرفی تکنولوژی تشخیص لبخند با استفاده از آنالیز و تشخیص چهره و توضیحات کاربردی بر چگونگی عملکرد تشخیص چهره در دوربین دیجیتال و آشنایی با مراحل تشخیص لبخند


حتماً شما هم در تبلیغات بی امان دوربین های دیجیتالی با عبارت "تشخیص لبخند" زیاد برخورد کرده اید. یا حتی شاید خود شما از جمله افرادی باشید که در دوربین خود از این امکان برخوردارید. امروزه گستره ی این تکنولوژی فقط محدود به دوربین های عکاسی حرفه ای نیست و به راحتی می توان در انواع مختلف تلفن های همراه جدید آنها را یافت. حتی نرم افزارهای متعددی در این زمینه وجود دارد که شما را قادر می سازد با یک وب کم معمولی در کامپیوتر شخصی تان از این امکان بهره ببرید.
اگر شما هم از جمله افرادی هستید که برای پی بردن به چگونگی عملکرد سیستم تشخیص لبخند کنجکاوید ادامه ی این مطلب می تواند تا حدی پاسخگوی شما باشد.
شاید علت اصلی ساخته شدن سیستم تشخیص لبخند یا بطور کلی حالات چهره ، محک زدن ابزارهای تکنولوژی در مقوله پردازش تصویر و همچنین کمک به تحلیل دقیق حالات فرد بوسیله صورت می باشد.
همانطور که می دانید زبان بدن (Body language) در نحوه ی برقراری ارتباط بین انسانها نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. بطور مثال یکی از قسمتهای بدن که حالات روانی و احساسی ما را در اکثر موارد بطور واضح و مشهود نشان می دهد صورت است. بنابراین تحلیل دقیق و بی نقص صورت می تواند در پی بردن به حالات احساسی و لحظه ای فرد بسیار کارآمد و در عین حال کم هزینه باشد.
البته روشهای دیگری برای تحلیل حالات روانی وجود دارد ولی آن روشها نیازمند حضور کارشناس خبره (روانشناس یا روانپزشک) و یا حتی دستگاههای پیشرفته و گران قیمت ( نظیر مانیتورینگ سیگنالهای الکترو مغناطیسی مغز و اعصاب ) است.
در بسیاری از مواقع ، نیاز جدی برای استفاده از این روشها نیست. بطور مثال یکی از کاربرهای تشخیص چهره وقتی است که شما ساعتهای زیادی را پشت کامپیوتر خود نشسته اید. در این حالت، وب کم شما می تواند با یک آنالیز خیلی سریع و بدون هزینه از چهره شما ( بدون اینکه خود شما بفهمید ) خستگی را در چهره ی شما تشخیص داده و پیامی با این مضمون که " شما بیش از اندازه خسته شده اید و نیاز به کمی استراحت دارید " را روی مانیتورتان نشان دهد.
در این موارد نیاز به رفتن نزد روانپزشک و یا استفاده از سنسورهای امواج مغزی نیست و یک برنامه ی کم نقص یا بی نقص در این زمینه می تواند بسیار کارامد باشد.
با پیشرفت دانش و تکنولوژی ، الگوریتم های مختلفی برای تشخیص حالتهای چهره و تشخیص لبخند بکار برده شدند که هر کدام نقص های قبلی ها را تا حد امکان برطرف ساخته و گزینه های بیشتری را برای تحلیل دقیق تر منظور کردند.
پروسه ی این کار شامل چهار مرحله کلی می باشد که عبارتند از :

  • تشخیص حالت استاندارد و اولیه ی چهره
  • تشخیص تغییرات در چهره ی ثانویه
  • تحلیل و انطباق تغییرات با الگوهای از پیش داده شده
  • نتیجه گیری یا عکس العمل
  • در ادامه به توضیح مختصری درباره ی هرکدام از اینها می پردازیم.

article4

تشخیص حالت استاندارد و اولیه ی چهره

کاری که در ابتدا باید انجام شود ورود یک حالت عادی و استاندارد از چهره است. این کار می تواند با دو روش انجام شود.
روش اول : تصویر اولی که به دوربین می رسد ملاک قرار داده شود و تغییرات نسبت به آن سنجیده شود. در این حالت اگر بطور مثال چهره ی شما اخمو باشد ، همان چهره به عنوان ملاک قرار می گیرد و باز شدن چهره شما می تواند سیستم تشخیص را به خطا بیاندازد. یا مثلا شما در همان تصویر اول لبخند کمی دارید و برای ثبت لبخند باید کمی بیشتر بخندید که این از دقت و حساسیت کار کم می کند.
روش دوم که دائما در حال تکمیل و تصحیح آن هستند بدین قرار است که تصویر اولیه ی شما وارد می شود سپس با الگوریتم های بسیار دقیق که روز به روز در حال تکمیل است تحلیل شده تا یک حالت استاندارد و معمولی برایش درنظر گرفته شود. بعد از آن تمامی تغییرات با آن چهره ی مفروض سنجیده خواهد شد. در این مورد دقت تشخیص بالا رفته و خطاهای کمتری را شاهد خواهیم بود.
ذکر این نکته خالی از لطف نیست که این الگوریتم ها در حال حاضر قادر به تشخیص لبخند مصنوعی از لبخند واقعی نیز می باشند. توضیح دقیق و چگونگی کار تکنولوژی تشخیص لبخند ، مطلبی تخصصی است که در حوصله ی این مبحث نمی گنجد ولی علاقمندان می توانند با مراجعه به اخبار و مقاله های منتشر شده از دانشگاه MRT اطلاعات بیشتری را در این زمینه کسب کنند.

article5

 

تشخیص تغییرات در چهره ی ثانویه

وقتی چهره ای استاندارد در نرم افزار ملاک قرار داده شد ، حساسیت به تغییرات اهمیت بیشتری می یابد. نرم افزار دائما تصویر چهره ی شما را پیکسل به پیکسل بررسی کرده و تغییرات را دنبال می کند. در مورد تشخیص لبخند، نرم افزار به دنبال نشانه هایی که برایش به عنوان نشانه های لبخند تعریف شده می گردد و به محض یافتن اولین نشانه یا نشانه ها اقدام به ثبت عکس می کند.

 

تحلیل و انطباق تغییرات با الگوهای از پیش داده شده

این مرحله نیز به نوعی در راستا و همزمان با مرحله قبل است. ضمن اینکه باید متذکر شوم که الگوهایی بعنوان اطلاعات از پیش تعیین شده قرار دارد و عملیات سنجش و انطباق با آن الگوها انجام می شود. هرچه الگوها علمی تر و کاملتر باشد دقت تشخیص لبخند بالاتر می رود و هرچه کمتر باشد خطاها افزایش می یابد.

 

مرحله ی نتیجه گیری یا عکس العمل

مرحله ی آخر عکس العمل می باشد که بسته به هدفِ نرم افزار متفاوت است. بعنوان مثال در مورد دوربین های دیجیتال ، هدف نهایی ثبت تصویر در هنگام لبخند است پس منظور ما از عکس العمل ، ثبت تصویر می باشد یا در مورد مثال خستگی کامپیوتر که پیش تر زدیم ، نشان دادن پیغامی با آن مضمون خواهد بود که این نتیجه هر چه باشد، باید به درستی انجام شود.

 

مشاهده 7299 بار

کد QR

QR-Code